Gruszków - okolica i atrakcje

Agroturystyka Pod Gruszą położona jest w Gruszkowie - spokojnej i cichej miejscowości niedaleko Karpacza (10 km) w sercu malowniczego pasma Rudaw Janowickich.

Gruszków położony jest w paśmie górskim Rudawy Janowickie na wysokości 410-540 m n.p.m. Górna część wsi stromo opada ku północnemu zachodowi w malowniczą dolinę z dopływem potoku Gruszkówka. Środkowa i dolna partia miejscowości zlokalizowana została w rozszerzającej się dolinie Gruszkówki ograniczonej wzniesieniami Czartowiec i Gruszkowska Góra. Wieś otaczają grunty rolne oraz lasy regla dolnego, które porastają stoki.

Na zachód, w stronę Karpnik, rozpościerają się Góry Sokole. Przez górną, południowo-wschodnią część Gruszkowa przechodzi pozwalająca podziwiać piękno okolicy szosa z Kowar i Wysokiej Łąki do Karpnik. Dolna, północno-wschodnia część miejscowości łączy się lokalnymi drogami z Karpnikami, Stróżnicą i Bukowcem.

Atrakcje

Miejsce to jest oazą ciszy i spokoju z krystalicznie czystą wodą płynącą prosto z gór. Idealne miejsce aby oderwać się od miejskiego zgiełku, codziennych zmartwień i trosk. Ukształtowanie terenu i piękne krajobrazy zachęcają do aktywnych form wypoczynku.

Miejsca warte zobaczenia:

 • Góra Skalnik, z której można zobaczyć przepiękną panoramę całej Kotliny Jeleniogórskiej
 • Góry Sokole w Karpnikach
 • lasy pełne grzybów, orzechów, jagód
 • miłośnicy zbierania minerałów mogą w okolicznych lasach napotkać na liczne skałki i minerały pochodzenia wulkanicznego
 • pobliskie zamki (Karpniki, Bukowiec, Kowary, Łomnica, Wojanow, Mysłakowice)
 • Kowary (przepiękny rynek, zabytki, sztolnia nieczynnej kopalni uranu, Muzeum Miniatur Zabytkow Dolnego Śląska) (~5km)
 • Mysłakowice (jedyne w kraju domy tyrolskie, stadnina koni)
 • Karpacz (~10km)
 • Ściegny (Western City — atrakcja dla maluchów) (~10km)
 • Skalne Miasto — Czechy (20km)
 • Jelenia Góra (muzeum Karkonoskie, loty turystyczne — lotnisko aeoroklubu jeleniogórskiego) (~10km)
 • Szklarska Poręba (wodospad Kamieńczyka, kręgielnia, bowling — Hotel Bornit, Hotel Kryształ)
 • Jakuszyce (Osrodek Sportów Zimowych)
 • Jeżów Sudecki (góra szybowcowa paraglajtowo–lotnicza
 • Podgórzyn (paintball, stawy podgórzyńskie)
 • kolej linowa na Szrenicę
 • Praga (~100km)
Wędkarstwo muchowe

Nasza okolica to idealne miejsce dla wędkarzy, którzy chcieliby spróbować wędkarstwa muchowego. Bystre strumyki i okoliczne rzeki zachęcają do wypróbowania tego sportu. Na miejscu możemy pomóc zorganizować wyprawę, wskazać najlepsze miejsca na wędkowanie, a także przeszkolić z techniki wędkowania na muchę.

Sporty zimowe - narty, biegówki, sanki

Gruszków posiada bardzo malownicze i pięknie położone trasy do uprawiania biegów narciarskich. Załóż swoje biegówki i wybierz się na niezapomnianą wycieczkę po leśnych duktach z podejściami oraz interesującymi zjazdami. Wprost spod naszego domu możesz wyruszyć na trasę by odbyć trening lub wybrać się na rekreacyjną wycieczkę.

Dla dzieci frajdą będą okoliczne górki, z których bezpiecznie będą mogły zjeżdżać na sankach.

Miłośnicy białego szaleństwa mają również do dyspozycji stoki w pobliskim Karpaczu (10 min samochodem). Posiadamy możliwość bezproblemowego przechowania sprzętu zimowego.

Trasy rowerowe

W najbliższej okolicy naszego domu wytyczonych jest mnóstwo tras rowerowych przebiegających łagodnymi zboczami Rudaw Janowickich. Wiele szlaków rowerowych jest bardzo dobrze oznaczona, dzięki czemu jazda na rowerze górskim leśnymi duktami jest prawdziwą przyjemnością. Olbrzymią zaletą jest stosunkowo nieduży ruch pieszy i rowerowy, dzięki czemu mamy możliwość bliższego obcowania z naturą. Kolarze szosowi natomiast z pewnością docenią liczne asfaltowe drogi i ścieżki wijące się niezliczoną ilością zakrętów, z których rozpozciera się wspaniały widok na całe pasmo Karkonoszy.

Dla bardziej wymagających rowerzystów zawsze pozostają trasy rowerowe w okolicach Karpacza do którego dojechąć można w 15 minut.

Nordic walking

Miłośnicy spacerów z kijkami także nie będą zawiedzeni. Z Gruszkowa wychodzi kilka bardzo malowniczych szlaków prowadzących po ubitych ścieżkach okolicznych zboczy. Możemy przejść spacerem do Karpnik, pałacu w Wojanowie czy pięknymi trasami okolicznych lasów.

Rezerwacja telefoniczna

QR Code - kontakt

zadzwoń i zarezerwuj dla rodziny wakacje w górach!

email: agroturystyka@grusza.eu
tel: +75 718 24 25
Zadzwoń!